Ataköy Suit Bakırköy : 0(212) 923 0023

-

2 aylıkken sütten kesilen yavru köpeğimizin bakımı tıpkı bir bebek gibi zor ve meşakkatlidir. Önce eve alışması, kaliteli bir mama arayışı, ilk veteriner muayenesinden sonra aşı takviminin oluşturulması, tuvalet eğitimine başlanması derken ilk sene çok yorucu ama bir o kadar da hızlı geçer. Bu süreçte aşı takvimine sadık kalmak küçük patili dostumuzu dış dünyadaki hastalıklardan koruyabilmek için çok önemlidir.

Köpeğim eve ilk geldiği anda neler yapmalıyım?

İlk önce evi ve sizi keşfetmesine izin verin. Ne kadar yavru bir köpek aldığınız için heyecanlı olsanız ve sürekli onunla oyunlar oynamak isteseniz de size alışana kadar onun yabancılık ve yalnızlık çektiğinden dolayı çok stresli olacağını göz ardı etmeyiniz. Tercihim metal kaselere kaliteli bir mama ve temiz bir su koymanız olacaktır. Tuvaletine alıştırmak için belli birkaç noktaya hasta altı bezi sermelisiniz belki de tuvaletine alışana kadar halılarınızı kaldırabilirsiniz.

Yavru köpeğinize güvenli bir alan oluşturmalısınız. Yüksekten düşmeyeceği, kendini yaralayamayacağı sınırlı fakat güvenli bir alan… Gerekirse odaların kapılarına bebek kilidi konabilir. Yavru köpeğinizin özellikle karma aşıları bitmeden kesinlikle dışarı çıkarmamalısınız.

Yavruyu kendi yatağına alıştırmak için size ait bir eşya kullanabilirsiniz. Sizin kokunuzu alarak yatağında korkmadan yatabilir. Ayrıca anne karnı gürültüsünü yanına açarak hala annesinin yanında olduğunu, güvende olduğunu düşündürebilirsiniz.

Onun dışında yavrumuzun sağlığı ile ilgili her detayda ise biz vetsuit veteriner Kliniği olarak 7/24 yanınızda olacağız.

Yavru köpeğimin aşı takvimi nasıl olacak?

6-8 haftalık süreç

  • İç ve dış parazit uygulaması: Bu süreçte ilk iç ve dış parazit uygulamamızı gerçekleştireceğiz. İç parazit uygulamamız yavrumuzun bağırsaklarında olan olası parazitlere karşı etki gösterirken dış parazit uygulamamız da herhangi bir bit, pire veyahut keneye karşı mücadele gerçekleştirecektir. İç ve dış parazit uygulamamızı her 2-3 ayda bir tekrarlamamız olası hastalıkların önüne geçecektir.
  • Puppy DP: Bu haftalarda yavru köpeğimizin karma aşısına geçmeden önce bir Puppy DP dediğimiz ön karma aşı olarak düşünebileceğimiz aşıyı yaptırabiliriz. Bizim tavsiyemiz eğer anneden erken ayrılma konusu varsa bu aşıyı yaptırmanız yönündedir. Puppy DP, yavru köpeğimizi Canine Distemper ve Canine Parvoviral Enterite karşı dirençli hale getirir.

9-12 haftalık süreç

  • Karma Aşısı: Ticari olarak 4’lü veya 5’li şekilde satılan karma aşımız genel olarak köpeğimizi çok önemli hastalıklara karşı korumaktadır. Vetsuit Veteriner Kliniği olarak en az 3-4 doz karma aşınızı yaptırmanızı önermekteyiz. Canine distemper virüs, Canine adenovirüs Tip-2, Canine parvovirüs, paraınfluenza ve Leptospira canicola’ya karşı bağışıklık sağlamaktadır.
  • Bronşin Aşısı: Kendisini Kennel Cough, Köpek boğmaca veyahut Barınak hastalığı olarak bildiğimiz etkeni Bordotella bronciseptica olan hastalığımıza yönelik yavrumuzun aşı takvimine bronşin aşısını (KC aşısını) ekliyoruz. Uygulama şekli ya enjeksiyon şeklinde deri altına (ki böyle olursa tekrar 2 dozu yapılmalıdır.) veya nazal yani burun boşluğuna tek doz şeklinde uygulanabilir.
  • Corona Aşısı: Daha çok sindirim sistemini etkiler ve hayvanda kanlı ve mukuslu ishal, yüksek ateş, iştahsızlık ve halsizlik, kusma gibi semptomlar gösterir. Bu viral etkene karşıda 2 doz aşılama yapmaktayız.

12-14 haftalık süreç

  • Lyme Aşısı: Bu aşı özellikle sizin sağlığınız için de önemlidir. Çünkü lyme hastalığı insanlara da bulaşabilmektedir. Etkenler (Borrelia burgdorferi, B. Afzelii, B.Garinii türü bakteriler) Ixodes sınıfına ait keneler ile küçük salyalı dostlarımıza yayılır. Yüksek ateş ile beraber eklemlerde ağrı şikayeti de en belirgin semptomlardır. 2 doz şeklinde uygulanır.
  • Kuduz Aşısı: Biz kedi ve köpek sahiplerinin en hakim olduğu kuduz hastalığına karşı koruma sağlar. Tek doz şeklinde uygulanır.
  • Mantar Aşısı: Microspora canis etkenlerine karşı hem tedavi edici hem de koruyucu özelliği olan aşımızdır. Koruyucu olarak tek doz, tedavi edici olarak 15 gün arayla en az 2 doz şeklinde yapılır.

Peki köpeğimin hep böyle yoğun bir aşı takvimi mi olacak?

Cevap tabii ki hayır. Yavruyken veya hiç aşı başlanmayan yetişkin bir köpek için aşı takvimi yoğun ve yorucudur. Fakat bu aşı takvimini bitiren köpeklerimiz için artık her aşının senelik tek doz şeklinde tekrarını olması yeterlidir.

Categories: Genel