Ataköy Suit Bakırköy : 0(212) 923 0023

-

Patili dostlarımız artık bizim ailemizin bir ferdi. Bu yüzden onların sağlığı bizim için çok önemli. Bunu takip ederken de en önemli hastalık belirtileri arasında ateş geliyor. Tıpkı bebek sahibi olan ebeveynler gibi biz hayvan sahipleri de evcil dostumuzun ateşinin nasıl ölçüleceğini ve ateşi olduğunda nasıl davranışlar sergileyeceğini öğrenmeliyiz. Bu sebeple unutmamamız gereken tek şey ise ateş bir hastalık değildir sadece olası bir hastalığın habercisidir.

Evcil hayvanımın ateşi olduğunu nasıl fark edebilirim?

Bir süredir halsiz ve iştahında azalma gördüğümüz, sürekli mermer gibi soğuk yerlere yatma eğiliminde olan patili dostumuzun tüylerinin sık veya hiç olmadığı yerlere dokunduğumuzda vücut ısısının yüksek olduğunu anlayabiliriz. Veyahut burun ucunda biz hekimlerin merme olarak adlandırdığımız ıslak olan bölgesinin kuru olması da ateşinin olduğunu gösterir. Bu gibi bir durumda evcil hayvanımızın 12 saatte bir ateşini ölçmemiz gerekebilir. Evimizde hali hazırda bulundurduğumuz dijital silikon uçlu termometre iş görecektir.

Kedi ve köpeğimin ateşini evde nasıl ölçebilirim?

Termometrenin silikon ucunu vazeline daldırıp rektuma doğru biraz itin ve termometreden bip sesi gelene kadar bekleyin. Kediler için normal vücut sıcaklığı 38.0 ila 39.2 oC arasındadır. Köpekler için ise 37.8 ila 39.9 oC arasındadır. Bu alt ve üst değerlerin dışında veya değerlere çok yakın olan ateş durumlarında lütfen veteriner hekiminize danışın.

VetSuit Ataköy Veteriner Kliniği: 0(212) 923 0023

Categories: Genel