Ataköy Suit Bakırköy : 0(212) 923 0023

-

Kedi ve köpeklerimizin tıpkı biz insanlar gibi mide ve bağırsaklarında dengeli bir flora mevcuttur. Ve bu floranın denge şeklinde devam edebilmesi için günlük besinlerden aldıkları karbonhidrat, yağ, aminoasit, vitamin ve minerallerin de dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bu floranın bozulması halinde ishal, kusma, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Peki neden kuru mama?

Kaliteli bir kuru mamanın içinde minik dostlarımız için gerekli olan bütün besinler bulunur. Hem bütçe açısından evde hazırlanacak rasyonlardan daha uyguna gelmesi, hem de evde hazırlama derdini ortadan kaldırması ile iş yükünü ortadan kaldırır. Kuru mamalar uzun süre saklanabilme ve bozulabilme olasılığının çok az olması nedeniyle ev yemeklerinden yine daha avantajlı kısma geçer. Ve kuru mamayı çiğnerken dişlerde sürtünme oluşturduğundan diş taşı oluşumunun da önüne geçmektedir.

Biz yemek yerken sofradan ayrılmıyor kıyamıyorum bizim yemeklerimizden veriyorum sorun olur mu? ya da Evde beslemek istiyorum ne yapmalıyım?

Bizim yediğimiz yemeklerde baharat (öz. tuz*), salça, yağ, şeker gibi şeyler bulunmaktadır bunlarda kedi ve köpeklerimizin sağlığını uzun sürede kronik böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olurken, kısa sürede mide- bağırsak rahatsızlıklarına neden olur ve ciddi bir halitozis (ağız kokusu*), dişlerde çürüme ve taş oluşumu, dışkıda kötü kokular ve iç parazit sorunlarına yol açabilir. Vetsuit veteriner kliniği olarak vermemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz. Çünkü arada bir bile verdiğiniz ev yemekleri bir süre sonra kuru mamayı yememe sorunlarına yol açmaktadır. Ev yemekleri lezzetlidir ve minik dostlarımızda bir süre sonra bağımlılık yapması çok doğaldır. Ki gel görün ki her besin evcil hayvanımız için zararsız değildir bazı besinler minik dostlarımız için zehirlidir.

Evden verebileceğimiz besinler arasında en önemlisi yoğurttur. Haftada 1-2 kez 2 yemek kaşığı kadar verilmesi doğal probiyotik olarak evcil hayvanımızın sağlığını olumlu etkiler. Onun dışında haşlanmış tavuk göğüs eti, haşlanmış patates, haşlanmış yeşil sebzeler, haşlanmış tavuk ciğeri ve suyu, haşlanmış kemik suyu (iliklide olabilir**) ve kılçıksız balık verilebilir. Sadece dikkat edilmesi gereken şey sürekli böyle beslememek ve kesinlikle yağ, tuz, şeker, baharat, salça v.b hiçbir şeyin içinde olmamasıdır. Evden de bir şeyler yesin istiyorsanız onun sağlığı için ona özel bir menü hazırlamalısınız.

Yaş mamayı her gün versem olur mu?

Yaş mamayı her gün vermemeliyiz. Bu kedi ve köpeklerimizin kuru mama tüketmesini azaltır ve diş sorunlarını beraberinde getirir. Bu arada tabii ki hep kuru mamayla beslemeyeceğiz haftada bir iki yaş mama vermek hem onu mutlu edecektir hem de evcil hayvanınız ile sizin aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Categories: Genel